Zaregistrujte se a využívejte náš Věrnostní program, díky kterému můžete ušetřit na každém Vašem nákupu. Více informací naleznete zde.

Jak poznat svůj typ pleti

Jedním z důležitých kroků před nákupem jakékoli kosmetiky je to, abychom věděli, jaký typ pleti vlastně máme. Mnohdy se setkáváme s tím, že zákaznice ne vždy volí správné produkt pro svůj typ pleti, což často vede ke zhoršování stavu pleti, místo opaku.

Je ovšem dobré vědět, že se pleť v průběhu našeho života mění. Je to ovlivněno spoustou faktorů, jako je věk, vnitřní rozpoložení, stravování, psychická pohoda apod. Je tedy dobré řešit výběr kosmetiky dle aktuálního stavu pleti.

V zásadě dělíme pleť na 4 základní typy a to pleť suchou, mastnou, citlivou a smíšenou. Pojďme se blíže podívat na každý z nich a říct si, jak ji poznat a hlavně jak o ni pečovat.

SUCHÁ PLEŤ

Suchá, nebo také normální pleť je ze všech 4 typů nejméně náročná. Tento typ nevyžaduje žádnou speciální péči, mimo pravidelnou hydrataci, čištění a odličování. Suchá pleť může být tenká, tvoří se na ní šupinky a může být lehce napjatá. Pleť je také náchylnější k tvorbě vrásek. Často bývá mdlá a může také svědit. 

Pro tento typ pleti jsou ideální pleťové oleje, které dodají potřebnou hydrataci, vitamíny, pleť rozjasní a dodají jí potřebné živiny. V případě, že nechodíte na pravidelné kosmetické ošetření, doporučujeme jednou za měsíc provést peeling, aby jste se zbavili suchých šupinek. Také je důležité zvolit správný odličovací a čistící prostředek, který hydratuje a pleť zbytečně nevysušuje. 

V zimním období, kdy se teploty pohybují po bodem mrazu, doporučujeme vynechat kosmetiku s vysokým obsahem vody.

MASTNÁ PLEŤ

Pod tento typ pleti lze zařadit také pleť problematickou. Pleť se může téměř celý den lesknout, má rozšířené póry, při zánětlivých procesech se často tvoří akné. Na pleti špatně drží make-up a péče o ni je velmi náročná a vyžaduje správný přístup. Tuto pleť je třeba pravidelně a o to pečlivěji čistit, velmi často také hloubkově. 

Je nutné zvolit kosmetiku přesně pro tento typ pleti. I přes to, že je pleť mastná je velmi důležitá pravidelná hydratace. Pleť se často tvorbou nadměrného masu brání dehydrataci. Pro péči doporučujeme kupovat kosmetiku neucpávající póry (vyhněte se např. kokosovému oleji), případně oleje s nízkou komedogenitou. 

Pokud vaše problémy přetrvávají delší dobu a pleť se nelepší, investujte do profesionálního kosmetického ošetření, kde zjistíte příčinu, tohoto stavu. Často nemusí jít o pleťový problém, ale tento stav může vycházet zevnitř těla (např. játra, cukr, koření apod.) 

CITLIVÁ PLEŤ

Citlivá pleť se vyznačuje častým začervenáním, svěděním, tvorbou žilek a zvýšenou nesnášenlivostí na kosmetické produkty, obzvláště parfémované. Citlivou pleť je vhodné hydratovat a posílit bariérovou funkci, která je oslabená. 

I pro tuto pleť je dnes na trhu speciální kosmetika, která je složena z látek, které pleť nedráždí a zvyšují její odolnost a obranyschopnost. V případě citlivé pleti není vhodné používat mechanické peelingy, které by ji mohly ještě více narušit. Stejně jako předchozí typy je nutná hydratace a pravidelná péče.

Ne vždy je však vaše pleť citlivá. Mnohdy může dojít ke krátkodobé reakci na nějaký konkrétní kosmetický produkt, který obsahuje např. alergen v podobě výtažku z bylin, syntetické vůně apod. Pokud na nějaký produkt vaše pleť zareaguje zvýšenou citlivostí, včas jej vyměňte.

ZRALÁ PLEŤ

Zralá pleť je pleť, na které se začínají tvořit hluboké a viditelné vrásky. Pleť je povadlá a ztrácí na objemu. Pleť se do tohoto stavu dostává věkem. Tento proces je pomalý a začíná někdy po 30. roku života, kdy v pleti přirozeně ubývají látky, které ji udržují napnutou a svěží.

Intenzivní a cílená proti vrásková péče,  používání speciálních sér, které stimulují tvorbu kolagenu a elastanu budou tím pravým postupem pro péči o tento typ pleti. Pro zraku pleť dnes existuje celá řada tzv. Anti-Age produktů, které jsou vytvořeny a složeny přesně z látek, které taková pleť potřebuje. Důležité tedy je pleť zpevnit a zpomalit proces stárnutí.

Pokud chcete i v pokročilejším věku udržet vaši pleť v co nejlepší formě, dopřejte si pravidelnou profesionální péči, která je mnohem intenzivnější a dokáže pleti dodat potřebné látky a živiny, aby ji udržela v co nejlepší formě. 

Na závěr je důležité říci, že při změně veškeré kosmetiky potřebuje pleť čas na to, aby se projevil účinek nových produktů. Obnova kožních buněk tvá 3-4 týdny. Nečekejte tedy okamžité zázraky od nové kosmetiky a dejte jí čas, aby se mohl projevit její účinek. Velmi často se stává, že při změně se pleť zhorší, vzhledem k tomu, že pleť sama spouští samočistící proces, při kterém zvyšuje tvorbu mazu a může se krátkodobě zhoršit. Ale pokud budete trpělivé a dáte novému produktu šanci, výsledek se zcela jistě dostaví.