Zaregistrujte se a využívejte náš Věrnostní program, díky kterému můžete ušetřit na každém Vašem nákupu. Více informací naleznete zde.

Aby jste si nemysleli, že si věci o kosmetice cucám z prstu, a vymýšlím si bludy, kterými vás v obchodě straším, abyste utráceli peníze za přírodní kosmetiku, tak jsem se začal vzdělávat a číst odbornou literaturu. Je opravdu velmi zajímavý odhalovat, jak že to vlastně je doopravdy ve světě, kde se točí miliardy a velmi často se balancuje na hraně toho, co ještě lidské zdraví unese a co vlastně zákazníci akceptují.

Zásadním poznatkem, který jsem si zatím odnesl je to, že ať chceme, nebo nechceme, trh ovládají a válcují značky, které utrácí horentní sumy za reklamy, tvářemi jejich produktů jsou supermodelky, superherečky a ostatní superlidi, kteří nám mají dát pocit, že když ten či onen kosmetický produkt propagují oni, musí být dost dobrý i pro nás. Potud je to asi celkem pochopitelné i bez větších znalostí, že? Vtip je v tom, že aby ty firmy měli na honoráře a masivní reklamní kampaň, musí je někde vzít. Ha, a víte kde je vezmou? Samozřejmě od nás jako zákazníků, ale hlavně tím, že ty produkty vyrábí za hubičku. A víte proč? Jednoduše proto, že velkou část krémů a další kosmetiky tvoří voda. V průměru jde o 60%, některé zdroje uvádí až 80%. Když si přečtete ta titěrná písmenka na krabičce, zjistíte že téměř všude najdete na prvním místě položku Aqua/voda, a až poté ostatní složky. Někde na konci potom najdete ty účinné složky, které tak krásně vynikají na obale, jako třeba arganový, mandlový olej apod. Reálně jich v tom výrobku bude samozřejmě minimum, protože čím dále ve složení jsou, tím menší podíl jich v produktu je. A víte co je úplně nejvíc vtipný? Před chvílí jsem zabrousil na web největšího prodejce kosmetiky v ČR abych si tu vodu potvrdil a věřte nebo nevěřte, u žádného výrobku tam nenajdete přesné složení. Prostě pokud si na jejich webu chcete něco vybrat, musíte věřit těm sladkým heslům, kterými nás výrobci krásně lakují. Takže tak...

Další, a pro mě mnohem zásadnější informací je to, že žádný z výrobců není schopen zaručit, že složky, které většinou pochází z ropných derivátů a dalších laskomin, které tak krásně do výrobků cpou pod vidinou úspor, prodloužení trvanlivosti, lepší vůni, textuře apod. neovlivňují naše zdraví. Jde o dlouhodobý boj, který většinou vedou různé občanské iniciativy, které platí studie a tlačí na vlády EU i v USA, aby konkrétní látky, u kterých je prokázáno, že mají negativní vliv na zdraví, zakázaly. Tady je mnohem hlubší problém to, že dnes vlastně nikdo neumí otestovat to, jak se chovají ty látky společně, tzn. co v těle dělá směs chemikálií, které do sebe denně vpravujeme. Existují studie, na jednotlivé látky, ale neexistují a reálně ani nejdou udělat na jejich kombinace. Jen pro zajímavost sepíšu, co všechno se průměrné ženě dostává do těla v průběhu dne. Začneme ránem - zubní pasta, tonikum, denní krém, make up, řasenka, stíny, rtěnka, lesk na rty, deodorant, parfém, tužidlo na vlasy, látky z pracího prášku v oblečení. V průběhu dne jsou to dobroty z jídla, splodiny z venku apod. Večer to končí další směsí - sprchový gel, tělové mléko, zubní pasta, odličovač, tonikum, noční krém. V létě si k tomu přidejte opalovací krémy, pravidelné barvení vlasů (jen pro zajímavost, pro barvy na vlasy existuje cca 4000 různých chemických látek, které se běžně na jejich výrobu používají). Určitě jsem zapomněl na spoustu věcí, ale i tak asi pro představu stačí. A teď si vezměte, že se do těla různé negativní látky dostávají sice v minimálním množství, ale desítky let.

Samozřejmě se dá těžko prokázat souvislost mezi nárůstem různých nemocí, ale jsem si jistý, že nás tyto věci ovlivňují víc, než si chceme připustit. Každé tělo na různé vlivy reaguje jinak a to co jeden snáší lépe, může druhému uškodit. Co s tím? Stačí nebýt ovce, číst složení, naučit se zpaměti těch pár zásadních látek, o kterých se ví, že nejsou úplně košer a produktům, které obsahují se prostě a jednoduše vyhnout. Jen tak si ty globální molochy uvědomí, že si od nich nenecháme kálet na hlavu. Anebo je ještě lepší způsob. Najděte si lokálního výrobce, který nemá velkou reklamu, dělá s přírodními věcmi a místo vody vám prodá 100% kvalitu. I proto jsme tady my, a na nás se můžete spolehnout.

Nebuď ovce, buď svá!