Syntetické UV filtry
Syntetické UV filtry, které jsou běžnou součástí kosmetických produktů, jako jsou opalovací krémy, pleťové krémy, make-upy a rtěnky, fungují na principu absorpce nebo blokování ultrafialového (UV) záření. Tím chrání pokožku před škodlivými účinky slunečního záření. Filtry jako oxybenzon, avobenzon, octokrylen a homosalát jsou hojně využívány pro svou schopnost poskytovat účinnou ochranu proti UVA i UVB paprskům.
Co se týče dopadů na zdraví, některé syntetické UV filtry vzbuzují obavy kvůli možnému narušení hormonální rovnováhy v těle, neboť některé studie naznačují jejich endokrinní disruptivní účinky. Kromě toho mohou tyto látky vyvolávat alergické reakce a podráždění kůže, zejména u citlivějších jedinců.
Kromě zdravotních rizik mají syntetické UV filtry také negativní dopady na životní prostředí. Po aplikaci na pokožku se tyto látky často dostávají do vodních ekosystémů, například při koupání v moři nebo sprchování. Ve vodě mohou UV filtry poškozovat korálové útesy, přispívat k bělení korálů a narušovat životní cykly mořských organismů. Tyto environmentální hrozby vedou k rostoucímu zájmu o ekologicky šetrnější alternativy. V některých zemích je dokonce jejich použití zakázáno a musí být nahrazeno příroní variantou.