Zaregistrujte se a využívejte náš Věrnostní program, díky kterému můžete ušetřit na každém Vašem nákupu. Více informací naleznete zde.

Tonika aneb pleťové vody pomáhají vyrovnat pH pokožky, dočistit pleť a zbavit ji všech zbytků nečistot, které na pokožce zůstaly i po odlíčení a mohou být důvodem vzniku akné a dalších kožních problémů. Přečtete si, jaké další benefity mají a kdy a proč byste je měli používat.

Pleťová voda = tonikum. Principu použití mají totožný, liší se pouze názvem (tonikum je modernější varianta) a případnou přítomnosti alkoholu ve složení – tonika ho neobsahují nikdy, pleťové vody výjimečně ano. Ačkoli v článku používáme oba názvy, platí pro ně stejná pravidla.

 

Tonika a pleťové vody slouží k odstranění všech zbytků nečistot z pleti, na které je odličovací kosmetika nebo micelární voda krátká. Postarají se totiž o ty nejmenší částečky prachu a potu, které mohou být důvodem problematické pleti

Používají se jako mezikrok mezi odličovacím přípravkem a pleťovým krémem nebo olejempokožku připraví k tomu, aby získala plnou výživu z následné péče. 

Finální hydrataci po pleťové vodě určitě nepodceňte – tonika velmi dobře hydratují svrchní vrstvu pokožky, avšak pouze krátkodobě. Velmi dobře ale pronikají do pleti, navodí svěží a chladivý pocit a zbaví pokožku odumřelých buněk.

Mimo čištění tonika vyrovnávají pH pokožky, které se ztrácí při kontaktu s vodou nebo odličovacím přípravkem. V ideálním případě musí zůstat mírně kyselé, aby nedošlo k pronikání mikroorganismů zvaných patogenů. Jakákoliv hodnota pH nad 5,5 zvyšuje riziko vzniku akné a dalších kožních nepříjemností. 

Tonika a pleťové vody se hodí pro všechny typy pleti

Dřívější náhražky pleťových vod – alkoholové nebo adstringentní vody – pleť vysušovaly nebo dráždily. Dnešní tonika jsou k pleti velmi šetrná, obsahují totiž několik přírodních a rostlinných látek, například růži, chrpu, tea tree nebo mátu. Ty pokožce prospívají a zklidňují ji. 

Při dlouhodobějším používání zachovají vaši pleť zdravější, s užšími póry, vláčnější a hydratovanější

pleťové vody

Jak vybrat pleťovou vodu/tonikum?

Vybírejte podle svého typu pokožky. Ve Správném krámu máme přírodní pleťové vody od českých nebo slovenských značek pro všechny typy pokožky – mastnou, citlivou, normální, ale i problematickou. 

Pleťová voda s růží, levandulí nebo

 mátou padne všem typům pokožky. Tonika s výtažky hub Reishi a Shiitake uklidní citlivou pleť, eukalyptus se pak postará o smíšenou a mastnou pokožku. 

 Všechny pleťové vody se hodí se k:

  • hydrataci, 
  • zklidnění, 
  • rozjasnění 
  • a bojují proti akné a mastnotě. 

Jak se tonikum nebo pleťová voda používají?

Varianty s rozprašovačem nastříkejte přímo na pleť a jemně vklepejte, ostatní vody pomocí vatového tamponku naneste na obličej a krk.

Některé růžové pleťové vody mají všestranné využití a použít je můžete jako vody po holení, kloktání při bolestech v krku, na osvěžení těla, vlasové pokožky nebo jako kondicionér. Levandulová tonika s rozprašovačem navíc výborně odpuzují hmyz.