Zaregistrujte se a využívejte náš Věrnostní program, díky kterému můžete ušetřit na každém Vašem nákupu. Více informací naleznete zde.

Toužíte po krásně hebké bronzové kůži a zároveň se chcete vyhnout spálení? Nejdůležitější je prevence! Bolestivé červené pásy totiž můžete mít i v případě, že je je slunce většinu dne za mraky. Naučte se svou kůži chránit. Sepsali jsme nejčastější chyby při slunění a jakým mýtům o opalování možná ještě stále věříte

Co je to SPF?

Sun Protection Factor, ve zkratce SPF, je číslo označující míru ochrany proti slunečnímu záření. O SPF se nejen hodně mluví, bývá i často na očích. Setkáte se s ním na obalech opalovacích produktů, u denní kosmetiky, líčidel, oblečení i módních doplňků.

 

Sluneční paprsky vydávají dva hlavní druhy záření, které proklouznou naší atmosférou:

  • ultrafialové záření A (známé jako UVA)
  • a ultrafialové záření B (neboli UVB).

UVB záření je více agresivní, třebaže se ho k nám dostává přes atmosféru podstatně méně než UVA. Může za nepříjemné popáleniny po pobytu na slunci i vznik rakoviny kůže. Číslo SPF vyjadřuje ochranu právě proti tomuto typu záření – čím vyšší číslo je, tím lepší ochrana.

UVA záření proniká do dermis, tedy hlubší vrstvy kůže, a přičítají se mu především „kosmetické“ vady pokožky. Způsobuje hyperpigmentaci, předčasné stárnutí kůže nebo vyrážky a alergie. Ochranu proti tomuto typu záření najdete na produktech pod označením UVA PF nebo také PA+. Čím víc znamének plus výrobek má, tím větší poskytuje ochranu.

Bránit se musíte oproti oběma typům záření. Naše přírodní opalovací produkty mají širokospektrální ochranu a chrání pokožku proti UVA i UVB záření.

Jaká míra ochrany je vhodná pro vaši pokožku?

Čím méně melaninu máte, tedy čím přirozeně světlejší je vaše kůže, tím víc si zaslouží ochrany

Melanin v kůži působí jako přírodní ochránce proti UV záření. Lidé se snědou si mohou dovolit volit produkty s nižším SPF než ostatní, vynechávat by je však neměli ani oni. 

Orientačně vám pomůže obrázek níže:

Myslete i na UV index

Při volbě ochranných prostředků proti spálení se řiďte nejen odstínem své pleti, ale také předpovídaným UV indexem pro daný den. 

  • U nízkých hodnot na UV indexu vám postačí pouze lehký krém s SPF +15
  • Při středně vysokých hodnotách od 3 do 7 se chraňte přípravky s SPF +30 a nezapomeňte na sluneční brýle i pokrývku hlavy. 

Hodnoty 8 a výš vyžadují ochranu SPF +50 i oblečení po celém těle a další doplňky. Nejlepší však bude, když zůstanete ve stínu.

3 mýty o opalovaní, které pletou hlavu

  1.  „S přílišnou ochranou proti slunci nebudu mít dostatek vitamínu D.” 

Vitamín D je pro tělo velmi důležitý, ale nemusíte mít strach, že by se vám ho při pobytu na slunci kvůli opalovacím přípravkům nedostávalo. Několik studií (například studie British Journal of Dermatology) se shoduje na tom, že ochrana kůže kosmetickými přípravky nezpůsobí deficit vitamínu D a tělo jej při obvyklém venkovním pobytu získá dostatek.

  1. „Venku je pod mrakem a pojedu autem. Ochranu před sluncem nepotřebuji.” 

Chránit se proti slunečním paprskům musíme všichni, a to po celý rok. I když v létě nabývá slunce obzvláště na intenzitě, sílu má pořád. UVA záření, které stojí za povadlou kůží nebo pigmentovými skvrnkami, prochází nepozorovaně mraky, smogem, sklem aut i okny domů. A to v zimě stejně jako v létě.

  1.  „Olivový, kokosový, mrkvový a malinový olej stačí na ochranu proti slunci.“

Tato dezinformace vznikla špatným výkladem indického výzkumu, který nijak neprokázal, že by kterýkoliv z těchto olejů sám o sobě měl být dostatečnou ochranou proti slunci. Naopak, dermatologové upozorňují na nebezpečí nepříjemných popálenin, zvláště pak u dětí.

7 důležitých rad pro zdravé opálení

  1. Nezapomeňte, že jsou dva způsoby jak se bránit intenzivnímu slunci. Opalovací produkty jsou jedna možnost, druhá je pomocí oblečení a dalších pokrývek těla.

  2. Opalovací přípravky nevydrží chránit věčně, zvlášť pokud si užíváte vodních radovánek (pozor, i voděodolné produkty se smývají, třebaže pomaleji), utíráte se ručníky, poleháváte na dekách a tak dále. Jana Laušová, profesionální kosmetička vedoucí pražský kosmetický salon Janabella, zdůrazňuje, že aplikaci ochranného produktu je třeba opakovat i několikrát denně. Obvykle se uvádí opětovné ošetření přibližně každé dvě hodiny, nicméně výdrž ochrany záleží na síle přípravku a okolních vlivech.

  3. Přípravky nezapomeňte aplikovat nejméně 15, ideálně však 30 minut před sluněním, aby se stihly vstřebat. Pokud krémy roztíráte na kůži až z pohodlí plážového lehátka, nejste prvních několik desítek minut řádně chránění a lehce se spálíte.

  4. Krémy nebo jiné přípravky nešetřete a snažte se vytvářet celistvou a rovnoměrnou vrstvu. Zajistíte si tak nejlepší ochranu.

  5. Nezapomínejte na rty! Ošetřete je ochranným balzámem s SPF +30 od BodyBe, vyhnete se popraskaným koutkům a vychutnáte si svěží příchuť koktejlu piña colada.
    Stejně jako na rty nezapomínejte na oční víčka. Tenká kůže okolo může se lehce spálit – právě zde se nejčastěji setkávají lékaři s rakovinou kůže. Sáhněte proto po kvalitních slunečních brýlích s SPF faktorem.

  6. V době přibližně od 10 hodin do 14 hodin se vyhýbejte pobytu na přímém slunci. Paprsky jsou v této době nejintenzivnější.

  7. Používejte ochranné krémy, i když se chcete opálit. Aplikujte na kůži nejdříve ochranný krém s dostatečně vysokým SPF, poté můžete použít přípravky pro rychlejší a rovnoměrné opálení. Vyzkoušejte třeba úžasné opalovací vody a másla značky BodyBe

3 věci, které (ne)dělat při popálení kůže

  1. Když se vám i přes veškerou ochranu kůže spálí, co nejdříve ji ošetřete hojivým gelem Dulcia. Pomáhá tlumit pálení a bolest, zklidňuje, bojuje se zánětem a urychluje regeneraci.

  2. Paní Laušová, profesionální kosmetička salonu Janabella, zmiňuje, že opravdu zásadní při spálení je nutnost neustálé hydratace postiženého místa, aby se kůže mohla dobře hojit. Doporučuje meruňkový olej od Renovality, který je skvělý pro podporu regenerace kůže. A pokud jde o hydrataci, nemluvíme pouze o kůži, ale o celém organismu. Dodržujte proto pitný režim! Nedostatek tekutin navíc zpomaluje regeneraci kůže.

  3. Kůži neškrábejte, neloupejte ani nepraskejte puchýřky. Hojení tím neurychlíte. Naopak si takto můžete způsobit jizvičky na kůži.

Dozvěděli jste se něco nového a užitečného pro krásně bronzovou pleť, nebo vám stále informace týkající se opalování chybí? Napište nám na Facebook nebo Instagram, rádi s vámi téma probereme.


Zdroje:

https://www.wikipedia.org

https://www.sciencedaily.com

https://www.thehealthy.com

https://www.everydayhealth.com

http://smartbeauty.sk

https://nyponros.com (porovnání olejů – obrázek)