Zaregistrujte se a využívejte náš Věrnostní program, díky kterému můžete ušetřit na každém Vašem nákupu. Více informací naleznete zde.

Jak je možné, že je zelený a černý čaj tak jiný, přitom se vyrábí ze stejných čajových lístků? A jaký nálev si uvařit po ránu a před spaním? Přečtete si pár tipů a zajímavostí o čaji a „ochutnejte“ ty nejlepší čaje od českých výrobců. Minout rozhodně nemůžete náš Správnej čaj.

Co je to čaj? 

Pod pojmem čaj hledejte nálev z mladých lístků čajovníku – nízkého keře původem z Východu, konkrétně Číny, Vietnamu, Indie nebo třeba Barmy. Jeden čajovník je schopný rodit čajové lístky klidně 30 let. 

V Číně by si asi mysleli, že jsme zešíleli, kdyby nás viděli objednávat si v kavárně se slovy: „Prosím, jeden ovocný a bylinný čaj!“ Není se čemu divit, oficiálně jsou čaje pouze ty nápoje, ve kterých se vyluhovaly lístky z čajovníku. Běžně se však pod tímto pojmem skrývají nálevy z nejrůznějších bylinek či ovoce. 

Věděli jste, že černý, zelený i bílý čaj je se vyrábí z jednoho stejného čajovníku? Odlišuje je pouze stupeň fermentace, která se automaticky spustí v okamžiku, když lidská ruka lístek odtrhne ze stonku. Každý čajový lístek totiž obsahuje látky zvané polyfenoly, co začnou oxidovat a měnit své chemické vlastnosti. Proces se dá zastavit pouze zahřátím.


Stupeň fermentace ovlivňuje chuť, barvu i vůni výsledného nápoje. Nejméně zoxidovaný je zelený čaj, bílý jen lehce. Dokonalá fermentace pak proběhla u černého čaje.

Ráno sáhněte po jiném čaji než večer. Kdy jaký čaj pít?

Po vzbuzení

Ráno ke snídani si klidně dopřejte šálek horkého čaje s obsahem kofeinu neboli teinu, tedy černý nebo zelený. Pokud chcete, aby vás povzbudil a nahradil třeba kávu, louhujte ho maximálně 3–4 minuty. Delším luhováním ativujete třísloviny, které přirozeně eliminují účinky kofeinu. Ruku na srdce, a to by po ránu byla vážně škoda. 

Stejně jako ke kávě si k zelenému nebo černému čaji dopřejte sklenku vody, abyste zůstali hydratovaní, případně popíjejte ovocný čaj, který vodu z těla neodvádí. 

Dopoledne, po obědě a odpoledne

Po příchodu do práce si klidně uvařte další šálek zeleného čaje. Pomůže vám s trávením snídaně díky tříslovinám, které podporují tvorbu žaludečních šťáv. Během dne usrkávejte ovocný nebo bílý čaj – ten obsahuje antioxidanty podporující imunitu a snižující hladinu cholesterolu v krvi. 

Večer

V pozdnějších denních hodinách se vyhýbejte čajům s obsahem teinu. Uvařte si raději pořádnou konvici ovocného nebo bylinného odvaru. Vnitřní pohodu před spaní přinese heřmánkový nebo šípkový čaj, případně rooibos s typickou sladko-oříškovou vůní. 

Sladit, nebo nesladit? To je to, oč tu běží

My říkáme, ať se každý rozhodne podle svého gusta. Jestli si čaj dopřáváte vyloženě na zahřátí, slaďte, co vám hrdlo ráčí. Pokud ale vyhledáváte ty nejkvalitnější lístky a nálev popíjíte pro jeho účinky, se slazením opatrně – sladidlo by mohlo eliminovat účinky čaje. 

Máte-li rádi v čaji med, do čaje ho vkládejte, jakmile zchladne alespoň na 70 °C. V opačném případě byste mohli přijít o cenné a prospěšné látky v medu obsažené.  

Tip: Vyberte si jeden z našich včelích medů od českých výrobců z české přírody. Doporučujeme medy od Včelařství Domovina, případně praktické dávkovače Medoo.

Vyzkoušejte božské pečené čaje od Sirupárny nebo naše Správné čajové směsi

V roztomilých malinkých skleničkách dodává česká značka Sirupárna poctivé pečené ovocné čaje. Vyrábí se podle rodinných receptů ze surovin vlastní produkce nebo od místních pěstitelů. Ve složení nenajdete žádné umělé látky či dochucovadla – jen to, co dala příroda. 

V zimě rozhodně sáhněte po zázvorovém pečeném čaji, v teplejších měsících vám bude chutnat šťavnatá lesní směs nebo borůvka s levandulí

Tip: Naskládejte do krabičky všechny příchutě pečených čajů ze Sirupárny a přihoďte k nim jeden z jejich lahodných ovocných sirupů. Tadá, na světě je lahodný balíček, který pod vánočním stromečkem nebo na narozeniny vykouzlí úsměv na tváři.

Určitě nepřehlédněte naše originální sypané čaje ve směsích Správnej čaj. Vyrábíme je z nejrůznějších bylinek, co vyrostly na českých loukách a polích, které poté ručně balíme. Obzvláště pyšní jsme na směsi:

  • Správnej čaj Imunita – posílí imunitu, aby mohla odrážet všelijaké rýmičky a kašle. Obsahuje: plody růže šípkové a rakytníku řešetlákového, kořeny třapatky nachové (neboli echinacey), zázvoru a květ měsíčku lékařského.


  • Správnej čaj Klidný spánek – pomáhá zklidnit organismus před spaním a posiluje kvalitu spánku. Obsahuje: nať meduňky, citronovou trávu, šištice chmelu, květ levandule a vřesu.



  • Správnej čaj Očista – tvoří jej bylinky, co napomáhají vnitřně detoxikovat tělo. Obsahuje: nať řepíku, květ ibišku, plod fenyklu a kořen smetánky lékařské.


  • Správnej čaj Citrusový sen – směs Yerba Maté a různých citrusů, která chutná skvěle horká, ale i jako ledový čaj. Obsahuje: Yerba Maté, citronovou kůru, citronovou trávu a pomerančovou kůru. 



Zajímají-li vás další české produkty, přečtete si něco o českých a moravských vínech. Poradíme, co znamenají všechny nic neříkající pojmy jako jakostní víno nebo jakostní víno s přívlastkem, jaké odrůdy jsou pro naše zeminy typické, a seznámíme vás s několika českými vinaři.