Zaregistrujte se a využívejte náš Věrnostní program, díky kterému můžete ušetřit na každém Vašem nákupu. Více informací naleznete zde.

V poslední době jsou éčka neboli potravinová aditiva často diskutovaným tématem a snad každý z nás se občas zamýšlí nad tím jaká éčka vlastně jí a jestli si tím škodí zdraví nebo ne. O tom, jestli se musíme éček bát, si přečtete v následujícím článku.

Éčka nejsou novinkou

Používání éček nebo také přídatných látek není nové, mnohé z nich se do potravin přidávají již tradičně. Naši předkové ke konzervaci potravin používali cukr a sůl, ke zlepšení jejich chuti nálevy z bylinek a koření a k barvení například šafrán, jalovec nebo šalvěj.

V současné době se ale používání éček začalo víc sledovat a také se začaly objevovat a šířit obavy z toho, že aditiva jsou zdraví škodlivá. Podle odborníků jsou tyto obavy zbytečné a neopodstatněné. Někteří z nás přesto obsah éček v potravinách hlídají a dávají přednost těm, ve kterých je přídatných látek minimum. Ale ani to nemusí být nejlepším postupem, protože éčka, i díky různým fake news, získala tak špatnou pověst, že někteří výrobci potravin na obalech raději používají chemické názvy než označení Exxx.

 přirozená éčka

Trocha teorie

Potravinářské přídatné látky se přidávají do potravin z technologických důvodů za účelem zlepšení nebo zachování vlastností potravin, jakými jsou například trvanlivost, vzhled, konzistence a chuť.

Při jejich použití nesmí dojít ke změně povahy, podstaty nebo jakosti potraviny způsobem, který by mohl uvést spotřebitele v omyl. Přídatné látky je povoleno používat jen v případech, kdy je to technologicky nezbytné, a je povoleno používat pouze nejnižší množství nezbytné k dosažení požadovaného účinku.

Všechny látky označené kódem E, které se přidávají do potravin, musí být schváleny mezinárodní organizací European Food Safety Authority (EFSA) a před schválením jsou podrobeny přísným testům. Množství látky, které je povoleno přidávat do určité potraviny, se odvíjí od maximálního množství látky, které ještě v lidském organismu nevyvolá nežádoucí účinky.

(zpracováno na základě prezentace Prof. Ing. Jany Dostálové, CSc. z Ústavu analýzy potravin a výživy VŠCHT, Praha)

Zdroje éček

Přídatné látky jsou přírodní, přírodně identické i syntetické. Éčka přírodního původu jsou jak rostlinná, tak i živočišná. Příkladem rostlinných aditiv je pektin (E440), který se vyskytuje v ovoci a používá se jako zahušťovadlo, dále karoteny (E160a), které se nacházejí v zelenině a používají se jako barvivo, nebo kyselina vinná (E334), která se získává z ovoce a používá se jako okyselovadlo.

Zajímavým a běžně využívaným éčkem živočišného původu je karmín (E120), který se vyrábí z vysušených těl červců nopálových, a už po staletí se používá jako barvivo. Přírodně identická aditiva se v přírodě vyskytují, ale v potravinách se používají v uměle vyrobené podobě. Mezi synteticky vyrobená éčka patří například barviva a sladidla.

Většinu z nás určitě překvapí informace, že v rajčeti najdeme hned 16 různých éček a zajímavostí také je, že mezi éčka patří i kyslík (E948), dusík (E941), vitamín C (E300) a kyselina citrónová (E330).

přirozená éčka v potravinách

Dělení potravinových aditiv

Éčka se dělí do několika skupin a pro rychlou orientaci postačí jejich stručný přehled, pro přesné zařazení je pak potřeba použít podrobnou databázi.

  •         barviva (E100 — E199),
  •         konzervační látky (E200 — E299),
  •         antioxidanty, regulátory kyselosti (E300 — E399),
  •         zahušťovadla, emulgátory, stabilizátory (E400 — E499),
  •         regulátory kyselosti, protihrudkující činidla (E500 — E599),
  •         látky zvýrazňující chuť a vůni (E600 — E699),
  •         další aditiva – chuťové, aromatické a povzbuzující látky, sladidla, balící plyny, potravinářské enzymy a podobně (E700 — E1599).

Pro i proti

Názory na vhodnost používání éček a jejich zdravotní závadnost se různí. Odborníci na výživu na jedné straně tvrdí, že pokud se aditiva používají v souladu s určenými pravidly, nemohou velké části populace uškodit. Ale když je někdo na danou látku alergický, problémy u něj mohou nastat a někteří z nás mohou mít alergickou reakci i na výše zmíněné rajče.

Na druhou stranu odpůrci používání přídatných látek je označují za hrozbu pro lidské zdraví. Například umělá barviva se v některých studiích označují za možnou příčinu hyperaktivity nebo astmatu u dětí a jiných zdravotních komplikací u dospělých (například alergie, kožní onemocnění). A proto se odpůrci aditiv snaží nakupovat potraviny s minimálním obsahem éček nebo se jich úplně straní.

Výsledek tohoto rozhodování je někde uprostřed. Není nutné jíst pouze potraviny, které éčka vůbec neobsahují, ale také není dobře vybírat si potraviny, které jsou jimi přesycené (levné cukrovinky nebo ochucené nápoje). Při nákupu potravin není dobře rozhodovat se jen podle ceny, protože právě v levných a málo kvalitních potravinách je obsah potravinových aditiv vyšší. Je potřeba nakupovat potraviny od ověřených výrobců, vybírat pouze kvalitní cukrovinky a snížit spotřebu ochucených nápojů.

Tip: Pro zdravé mlsání doporučujeme kvalitní čokoládu, ať už jste milovníky hořké, mléčné či bílé, tak dejte přednost čokoládám tuzemské výroby, které neprošly průmyslovým zpracováním.