Zaregistrujte se a využívejte náš Věrnostní program, díky kterému můžete ušetřit na každém Vašem nákupu. Více informací naleznete zde.

Možná jste sedli k počítači a začali googlit „jak na detox organismu“ (s příchodem jara možná „jarní detox organismu“). Mezi zaručenými tipy, jak vyčistit své tělo, jste možná našli informaci, že je detox vlastně jeden velký nesmysl. Co je tedy pravda?

detox

Detox není výmysl moderní doby a nevznikl ani na instagramových profilech štíhlých influencerek, ačkoli myšlenka zbavit tělo všech toxinů aktuálně docela frčí. Došlo nám, že pokud ho budeme chápat jako očistu těla, je tu s námi už stovky let – v podobě nejrůznějších půstů, kúr a rituálů. 

Za ty časy se vyjádřilo mnoho odborníků (i „odborníků“) o prospěšnosti a zároveň škodlivosti detoxu. Padlo i pár názorů, že žádná očista není zapotřebí, protože si tělo se škodlivinami poradí samo. Finální verdikt však nikdy nepadl a vy se ohledně prospěšnosti detoxu musíte rozhodnout sami.

Základ úspěšného detoxu = zapojit rozum

Tělo je doopravdy přirozeně nastaveno tak, aby z jater, ledvin a střev odvádělo všechen odpad, který tam nemá co dělat – třeba pravidelnou stolicí nebo močením. 

Na trhu existuje hromada detoxikačních pomůcek, které slibují pevnější zdraví, štíhlejší postavu nebo lepší spánek. Nikdy však nebylo dokázáno, že by jedna konkrétní potravina nebo pomůcka výrazně plnila to, co slibuje. Většinou slouží jako skvělý prodejní nástroj. 

Některé detoxikační diety mohou být navíc nebezpečné, protože pokud vás „nutí“ pít například jen celerovou šťávu, nedostanete do těla všechny živiny a kalorie, co k běžnému chodu orgánů a tělesných funkcí potřebuje. 

Nejlepší proto bude, když se vykašlete na všechny drastické očisty a detox budete chápat jako odlehčený a zdravý jídelníček

Zdravě, ale postupně

Pokud se rozhodnete s detoxem organismu začít drasticky, tedy ze dne na den kompletně překopat své stravovací návyky, dopřejte tělu trochu času se s tím srovnat

Pokud z mekáče z ničeho nic přejdete pouze na klíčky, obiloviny a luštěniny, se změnou se trávení může chvíli prát a na záchodě to nebude žádná hitparáda. Změnu jídelníčku provádějte postupně

klíčky

Jaké potraviny zařadit do jídelníčku pro očistu těla?

Vyhledávejte potraviny plné antioxidantů, vitamínů, minerálů a vlákniny. Například:

  • bylinkové čaje (vyzkoušejte náš čaj Očista s fenyklem, řepíkem a smetánkou lékařskou), 
  • kombuchu (doporučujeme špičkovou od české značky Loklok
  • zeleninu – květák, brokolici, zelí, cibuli, 
  • mořské řasy, 
  • olivy, 
  • ovoce v syrové podobě, 
  • z koření zázvor, koriandr nebo kurkumu. 

Sáhněte i po bylinkách, skvělý je ostropestřec mariánský, pelyněk, řepík nebo pupavu. Vyzkoušejte také bezlepkovou ostropestřcovou mouku od značky Bohemia olej. Dodá tělu pořádnou dávku cenných látek, minerálů a podpoří funkci jater. Dochuťte moukou snídaňové kaše, jogurty, smoothie nebo ji přisypte do pečení.

Prospějí vám i nejrůznější přírodní doplňky stravy, třeba úžasná tinktura Digest & Detox od značky Herbs by Hupka, co pomůže správné funkci trávicího traktu. 

Když už jsme u zdravého stravování, přečtete si náš článek o kvalitních zdrojích bílkovin. Poradíme, v jakých surovinách je najdete a proč jsou pro tělo důležité. 

Čemu se vyhýbat, aby se tělo zbavovalo škodlivin?

  • Zahoďte cigarety, 
  • jezte pravidelně a vyváženě, 
  • dobře spěte, denně si dopřejte alespoň 7, ideálně 8 hodin, 
  • alkohol nejlépe úplně vyřaďte (ale co si budeme, sklenka dobrého vína týdně ještě nikoho nezabila), 
  • cvičte pravidelně venku na čerstvém vzduchu nebo klidně v posilovně, 
  • nepřehánějte to s doplňky stravy, nedbalé užívání všeho možného může být v konečném důsledku kontraproduktivní,  
  • a pokud to alespoň trochu půjde, hoďte se do klidu a vyhýbejte se stresu. 

Zajímáte-li se o zdravé stravování, možná vás bude zajímat téma éček v potravinách. Jsou opravdu všechna škodlivá a je třeba se jim vyhýbat?