Zaregistrujte se a využívejte náš Věrnostní program, díky kterému můžete ušetřit na každém Vašem nákupu. Více informací naleznete zde.

Svědění, pálení, bolest, podráždění, zápach, infekce. Mnoho z nás si komplikacemi spojenými s vaginálními záněty nejednou prošla a jistě se shodneme, že nejde o nic příjemného. Jde ovšem o problém, o kterém se nesmíme stydět mluvit. Předcházet těmto obtížím můžeme správnými hygienickými návyky. Které to jsou a čemu se vyhnout? Pojďme si to shrnout!

Prevence a včasné zachycení problému už v jeho počátcích - není lepší způsob jak se vyhnout nepříjemnostem v intimní oblasti. Kdykoliv máte pocit, že něco není v pořádku, nebojte se o problému poradit s lékařem. Nic tu není tabu, za chřipku se přece také nestydíte. Především myslete na své zdraví - vždy je na prvním místě!

Chyby, které děláte v koupelně

1# Není mýdlo jako mýdlo. Mytí intimních partií je pro prevenci šíření bakterií, které způsobují záněty, zásadou číslo jedna. Ovšem pozor, i zde se chybuje. Jistě jste už nejednou ve spojitosti s intimní hygienou zaznamenaly důraz na udržování správného pH. Vaginální prostředí je kyselé, zatímco klasická mýdla jsou zásaditého charakteru. Použití obyčejného mýdla může narušit přirozenou vaginální mikroflóru, což vytváří ideální půdu pro šíření škodlivých bakterií.

Rada pro vás: Vyhněte se levné kosmetice z drogerií. Sáhněte po šetrných produktech, které jsou přímo určené pro blaho vašeho klínu. Intimní přírodní tuhé mýdlo Almara Soap zklidňuje podráždění a pomáhá při svědění a pálení. Pokud máte raději tekuté přípravky, pak zvolte 100% přírodní mycí emulzi Navia. Svým složením preventivně bojuje proti vzniku nepříjemných zánětů, svědění a podráždění. Vaše tělo pozná kvalitu.

2#  Vždycky vně, uvnitř ne! S bodem číslo jedna souvisí i další část. Při mytí myslete na to, že kosmetickými přípravky máte omývat pouze vnější orgány, nikoliv vnitřní. V opačném případě si zakládáte na potíže.

3#  Všeho moc škodí. Nedostatek hygieny může vést k problémům stejně jako její přemíra. Obvykle plně postačí, když se důkladně umyjete jednou denně proudem vody a vhodným kosmetickým přípravkem. Pokud se z jakéhokoliv důvodu sprchujete víckrát denně (po sportu, při menstruaci, po práci apod.), pak nepoužívejte opět intimní gely ani mýdla. Proud vody postačí. Přílišná hygiena narušuje optimální vnitřní prostředí, což může vést k suchosti, následnému podráždění a jsme opět u příčin častých poševních zánětů.

 

Chyby, které děláte na záchodě

1# Správným směrem. Tohle pravidlo zná snad každá. Vždy myslete na to, že na toaletě je třeba utírat se zepředu dozadu. Opačným postupem zanášíte bakterie od konečníku přímo k poševnímu vchodu a zaděláváte si na potíže.

2# Sedněte si. Veřejná WC jsou postrachem mnoha z nás. Jedním z častých řešení, jak se vyhnout bakteriím na záchodovém prkénku, je prostě si jen přidřepnout a nesedat. To ovšem není ideální. Je to nepohodlné a všechny víme, že bezchybné míření nám od přírody dáno nebylo. Zapomenutá kapka, která zůstane na stehnech nebo ve vaginálním okolí pak končí v ve spodním prádle, i několik dalších hodin jste ve vlhku a bakterie mají žně.

Rada pro vás: Intimní ubrousky a dezinfekční gely jsou na veřejných WC přímo poklad. Než se posadíte, očistěte prkénko toaletním papírem s dávkou dezinfekčního gelu. Některé toalety mají k dispozici krytky na záchodová prkénka a v případě nouze pomůže i obkládání toaletním papírem. Bakteriím se vyhnete a vyjdete z kabinky v suchu a pohodě.

 

Chyby, které děláte během dne

#1 Není to v suchu. Zdravá žena není v intimní oblasti nikdy úplně suchá. Výtok patří ke zdravému cyklu a je naprosto v pořádku. Změna nastává, pokud má nezdravou barvu, hrudkovou texturu nebo zapáchá - může se jednat o projevy zánětu. Vlhká stopa na spodním prádle nicméně není příjemná a může být úrodnou půdou pro bakterie.

Rada pro vás: Intimní vložky jsou skvělým pomocníkem, pokud zrovna máte dny, kdy je často přítomný výtok. Prádlo zůstává suché a vy jste v pohodě. Ovšem pozor, vždy vybírejte kvalitní, prodyšné a neparfemované vložky. Neprodyšná vložka se silným parfémováním může uškodit víc než pomoct. Pravidelně je také po dobu dne měňte! Provlhlá vložka na těle po celý den je mnohdy horší než žádná.

#2 Spodní prádlo. Klínu nejvíce svědčí čisté, prodyšné prádlo, ideálně z bavlny nebo bambusového vlákna. Se sexy prádlem jako jsou tanga buďte střídmé, lehce se u nich přenáší bakterie. Pokud jste vyrazily v plavkách na bazén nebo plovárnu, pak v nich nezůstávejte déle než je nutné, vždy s sebou mějte suché spodní prádlo na převlečení, a pokud je to možné, po koupání se důkladně osprchujte.

#3 Když máte svoje dny. Při menstruaci dodržujte zvýšenou hygienu, ať už používáte vložky, tampóny nebo kalíšky. Každé vyhovuje něco jiného a je to tak v pořádku, dokud se dbá na častou výměnu a důkladnou čistotu. Nebojte si připlatit u těchto hygienických pomůcek za kvalitu. Vložky by měly být pohodlné a dobře vstřebávat vlhkost, tampony nesmí tlačit ani by neměly zbytečně propouštět uvolněnou tekutinu. Nenoste upnuté kalhoty ani neprodyšné spodní prádlo, ať se zbytečně nepotíte a nezvyšujete riziko množení bakterií.

Rada pro vás: Při mytí ve svých dnech použijte intimní gel Phyt’s, který zklidňuje, zjemňuje a zároveň dodává pocit svěžesti. Ten v těchto dnech obzvlášť oceníte. 

Samozřejmě výše zmíněné není vše, co může stát za potížemi v intimní oblasti, ale jedná se o ty nejčastější chyby, kterých se mnoho z nás dopouští a ošklivě na ně doplácí. Je něco, co vás k tomuto tématu zajímá nebo máte vlastní osvědčené rady, jak se v oblasti intimního zdraví chovat? Budu moc ráda, když mi napíšete na Facebook Správnej krám, kde si můžeme říct víc. Pohodové dny!